Rev-A-Shelf 5PSP-15SC-CR / 15 in Chrome Blind Corner Organizer Soft-Close
Availability: In Stock
SKU: 5PSP-15SC-CR
Blind Corner Organizer
Rev-A-Shelf
 all,Home Organization,Kitchen,Rev-A-Shelf
Braeburn Digital Thermostat
Programmable wi fi thermostat
Affordable wifi thermostat
Description
Rev-A-Shelf's 5PSP Series maximizes space in blind corner cabinets while allowing the user full accessibility to the entire unit. The unit is easy to assemble and installs for either left or right-handed applications. This chrome blind corner optimizer fits most 45” blind corner cabinets and features chrome accents, soft-close ball-bearing slides and heavy duty materials making it functional, reliable and stylish.
Features
  • Recommended for a full-height blind corner cabinet
  • All 4 baskets have adjustable heights
  • Works in Blind Left and Blind Right blind corner cabinets
PRODUCT SPECIFICATION
  • Product Width (in) 26.25
  • Product Depth (in) 20.25
  • Product Height (in) 20.88
Full Product Dimensions (in)
  • 26.25"W x 20.25"D x 20.88"H
  • Product Weight (lbs) 50.9
  • Minimum Cabinet Faceframe Opening (in) 15
  • Minimum Cabinet Frameless Opening (in) 15
  • Product Width (mm) 666.75
  • Product Depth (mm) 514.35
  • Product Height (mm) 530.352
  • Full Product Dimensions (mm) 666.75 mm W x 514.35 mm D x 530.352 mm H